FOND PULS

20.09.2019

Fond na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze - PULS založil brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Při příležitosti druhého výročí existence fondu jsme požádali jeho správce        P. Pavla Kafku o malé ohlédnutí.

Otče Pavle, fond PULS slaví své 2. narozeniny, jak byste stručně charakterizoval jeho působení?
Myslím, že velmi dobře to vystihl otec biskup Vojtěch, který v jednom ze svých slov k donátorům řekl: "Mám radost, že se fond PULS za krátkou dobu své existence stal pevnou součástí života naší diecéze a že se dostává do podvědomí jako pastorační aktivita, která nás vede k spoluzodpovědnosti za život v našich farnostech a v diecézi".

Zkuste nám přiblížit aktuální situaci PULSu v pěti číslech?
PULS podporuje především 327 kněží v 451 farnostech brněnské diecéze. Aktuálně má velká rodina malých dárců 2350 donátorů. V loňském roce jejich dary činily 6,9 mil. Kč. Nejčastěji lidé darují částku 100 Kč za měsíc.

Z čeho jste měl v uplynulém "donátorském" roce radost?
Radostným okamžikem bylo mimo jiné přivítání tři tisícího donátora, které proběhlo v brněnské katedrále v rámci děkovného koncertu určeného právě všem donátorům. Radostným povzbuzením byla také skutečnost, že na Zelený čtvrtek, kdy kněží obnovují své kněžské sliby, jsme přijali na dárcovský účet několik větších darů, doprovázených přáním Božího požehnání. Nevím, zda takové načasování bylo i úmyslem dárců, každopádně mi přišlo víc než symbolické.

Co byste chtěl donátorům vzkázat?
Velký dík! Cítím vděčnost nejenom za jejich dary, ale především za ně samotné. Donátor není jen pouhý dárce. Je to křesťan, který se hlásí ke své farnosti a diecézi, a to přesto, že zná jejích slabiny a těžkosti. Právě toto přihlášení se k místní církvi, tj. k diecézi, má tu největší hodnotu.

Nová akce PULSu se jmenuje "Cítíte tu vůni kávy?" Můžete nám o ní prozradit více?
Káva je nápoj, který sbližuje a dává lidi dohromady. Zveme se vzájemně s přáteli na kávu a v životě mnoha farností jsou farní kavárny místem přátelských setkání. Kávu také často pijeme, abychom se "probrali", protože posiluje náš srdeční puls. Podobně i fond PULS dává dohromady lidi, kteří chtějí také svými dary podporovat život v diecézi. Tak jako káva posiluje náš srdeční puls, tak jsou všichni zváni k tomu, aby posílili PULS života naší diecéze darem v hodnotě alespoň jedné kávy měsíčně. Přijmout toto "kávové pozvání" k donátorství je velmi snadné, věřící mají ve všech farnostech k dispozici donátorské přihlášky, které jim mohou pomoci vyplnit kněží nebo kontaktní osoby PULSu, popřípadě se mohou přihlásit přímo na našich stránkách donator.cz, kde najdou i další informace.

Martina Jandlová

Bližší informace k Fondu PULS a donátorství najdete ZDE a ZDE :-)