Vzpomínka na CELOSVĚTOVÉ SETKÁNÍ MLÁDEŽE S PAPEŽEM

16.09.2011 19:19

 „V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry“ (Kol 2,7)

Osmého srpna, pondělí. Tak tímto dnem to všechno začalo. Navečer se sešel celý autobus v Třebíči v bazilice na mši svaté. Tam nás ještě doprovodili naši známí, přátelé i rodiny, pak se všichni rozloučili a jelo se. Celou noc. Druhý den jsme se již v noci ‚probudili‘ (schválně to píšu do závorek, jelikož v noci snad nikdo nespal, či spát nemohl) na Německém území a dál pokračovali do Francie. Tam byla naše první dlouhá devítihodinová přestávka. Měli jsme možnost prohlédnout si město Annecy. S úžasem jsme se procházeli krásným historickým městem, kterým protéká kanál, vlévající se poté do velkého jezera, kolem něhož jsou skály a nedaleko Alpy. Strávený den jsme tam s poutníky z celé ČR zakončili společnou mší svatou a chvíli před půlnocí vyjížděli směr Tarragona. Je to přímořské město, kde jsme trávili předprogram. Starali se tam o nás místní dobrovolníci. Bylo nás tam přes dva tisíce mladých. Každý den jsme měli přichystaný program. Jeden den jsme si procházeli město, jeho památky; další den nám jeho zajímavá zákoutí ukazovali volontéři; každý den jsme slavili společnou mši svatou a chodili se koupat do moře. Ochutnali jsme jejich tradiční jídla, jako je studená rajčatová polévka, nazývaná gaspacho, syrové sušené maso neboli prosciutto a nechybělo ani Španělské pivo, které se podává ve třetinkách, někdy i ve skleničkách na víno. V Madridu, kam jsme po týdnu přejížděli, tomu bylo obdobně. Památky jsme navštěvovali hojně, neboť jsme měli všechny vstupy do nich zdarma. Stejně tak jsme měli i kartičku na dopravu. Na jídlo jsme chodili do restaurací a dalších různých občerstvovacích zařízení, kde jsme předkládali stravenky s logem celého setkání. Dostávali jsme menu o třech chodech. Předkrm, hlavní jídlo, dezert a navíc ještě pití. Toho nebylo nikdy málo. Horka v místních krajinách dosahovaly až ke 42°C ve stínu. Proto taky byli všude zdravotníci, kteří se starali o kolabující a nemocné. Všechny dny na samotném setkání byly stejné. Dopoledne jsme měli na výstavišti společnou ranní modlitbu, katechezi, mši a odpoledne byl tzv. Festival mladých. Při němž jsme jezdili po celém Madridu, chodili na koncerty hudebních skupin, navštěvovali ekumenické slavnosti a setkání. Svým typickým uměním se představily mnohé země světa. Od nás to byl valašský folklorní soubor Dúbrava. Někteří z nás se účastnili přivítání Svatého Otce a poté i Křížové cesty s ním. Vše jste mohli sledovat na televizi NOE, kde byla většina programu živě vysílána. Na konec celého setkání jsme se přesunuli na letiště Cuatro Vientos, kde se konala večerní vigilie s Benediktem XVI. Tam nás všechny (shromáždění mladých věřících, který čítal přes dva miliony lidí) překvapil déšť se silným větrem, o kterém, druhý den na ranní mši svaté, papež prohlásil, že to byla jakási zkouška toho, jak jsme pevni ve víře. Při loučení nám Svatý Otec oznámil místo dalšího setkání, které se bude konat za dva roky v Brazilském Rio de Janeiro. Celé setkání bylo obohacující a všichni poutníci z naší farnosti na něj s radostí vzpomínají.

 

Za všechny zúčastněné,

Kateřina Hrubá