Rozhovor s novým pražským arcibiskupem Dominikem Dukou

16.02.2010 09:05

 
Nový pražský arcibiskup Dominik Duka netají, že by mu bylo dobře, i kdyby zůstal v čele královéhradecké diecéze: "Po arcibiskupském stolci jsem neprahl. Svatému otci jsem řekl slovy apoštola Petra: Pane, odejdi ode mě, já jsem člověk hříšný.". Arcibiskup prý mohl být mladší, lépe by snesl tlak médií a veřejnosti.  

 
Když si uvědomím historii pražského biskupského stolce, je to něco, co člověka přesahuje a co mě připraví o soukromý život. 

Když si uvědomím historii pražského biskupského stolce, je to něco, co člověka přesahuje a co mě připraví o soukromý život.

Když jsem se vás před časem ptal, zda uvažujete o arcibiskupském křesle, zatvářil jste se, jako by vás nemohlo nic horšího potkat. Od soboty jste arcibiskupem. Platí váš úděs stále?
Váš dojem je vyjádřen snad až příliš expresivně. Ale
máte pravdu - po arcibiskupském stolci jsem nijak neprahl. A řekl jsem to i Svatému otci. Připomněl jsem mu slova apoštola Petra, když po zázračném rybolovu řekl Kristu: "Pane, odejdi ode mě, já jsem člověk hříšný."

Když si totiž uvědomím historii pražského biskupského stolce - od svatého Vojtěcha přes vynikající osobnosti historie až po kardinály Berana, Tomáška či Vlka, dochází mi, že jde o něco, co člověka přesahuje, co mě připraví o soukromý život. A navíc asi budu pod palbou médií, určitě pod kontrolou veřejnosti. To není s přibývajícími léty zrovna lehký úděl.

Stále si myslím, že arcibiskupem se měl stát mladší a razantnější člověk, který by byl v lepší kondici. Už kvůli velkému objemu povinností, při nichž se budu muset vyrovnat s nejrůznějšími - často protichůdnými - požadavky z mnoha stran.

Lze takovou nabídku odmítnout?
Je to možné. Papež nedává rozkazy - ty musíš! Klade otázku a hovoří. A my na druhé straně dáváme slib, že budeme papeži k dispozici. Takže u mě převážila disciplína, i když jsem byl do poslední chvíle přesvědčen, že nástupcem kardinála Vlka bude biskup Radkovský.

Co od vás Vatikán očekává? Jakou představu o vaší misi?
Shodli jsme se, že katolická církev by se měla mnohem
více otevřít společnosti. Tento názor zazněl i při loňské návštěvě papeže. To ale není kritika kardinála Vlka. I díky němu vědí na mnoha místech světa, že Česko není jen Pražské Jezulátko.

Co to znamená - více se otevřít společnosti? Třeba i modernější hudbu při mších, která přitahuje mladé a irituje konzervativce?
I tuto diskusi kolem hudby musíme posuzovat citlivě. Jeden z námětů k přemýšlení pro církev bezpochyby je, jak zapojit mladé do liturgického a náboženského života, aby to odpovídalo jejich mentalitě. Ten problém s hudbou tu byl vždy: třeba Mozartova hudba se v osmnáctém století hrávala i ve vesnických kostelíčcích - a tehdy to byla velmi moderní hudba. Zajímají vás priority
nového arcibiskupa? Víte, mám velký sen: aby se lidé k sobě chovali po celý rok tak laskavě a mile jako v době vánočních svátků.

Papež měl na svých mších v Česku takovou účast lidí, o které mohou politici na svých mítincích jen snít. Není to důkaz určité vyprahlosti lidí? Že od církve očekávají více, než jim dnes dává?
Církev by měla pohotověji reagovat na otázky dnešního světa. Náboženské otázky a odpovědi musí být kladeny a zodpovídány srozumitelným jazykem a odpovídat vyšší úrovni vzdělanosti lidí. A také tak, aby mladí lidé v těchto zprávách nalézali sami sebe, aby se mohli lépe zorientovat ve stále rozporuplnějším světě.

V minulém roce se stala v Česku bestsellerem Bible. Prodalo se jí sto třicet tisíc výtisků - i to je odpověď na vaši otázku a pro církev námět k přemýšlení, jak vykládat Bibli tak, aby dnešní lidé duchovnímu bohatství kulturních a civilizačních pramenů, jež nabízí, rozuměli. Rád bych, aby se naším spojencem stal třeba astronom Jiří Grygar a jemu podobní vzdělanci, kteří umějí zajímavě přiblížit odkaz Bible.

V posledních letech připomínaly vztahy českého státu a katolické církve bojiště. Ať již jde o majetkové vyrovnání či vyhrocený spor o katedrálu. Přijdete s novou strategií, která povede k většímu porozumění a vstřícnosti?
Byl bych nerad, aby se teď spustila kritika kardinála Vlka, co vše měl a neudělal. Určitě časem oceníme, co vše pro církev i tuto zemi vykonal! A pokud jde o majetkové vyrovnání, spor o katedrálu, smlouvu s Vatikánem? Rád bych přispěl k uklidnění a věcnosti těchto diskusí. K jejich vyhrocenosti přispěla i média. To ale neberte jako výčitku.