Ohlédnutí za IX. farním plesem

30.01.2013 23:02

Společenský večer v pátek 25. ledna 2013 ve Zňátkách, pořádaný farností Náměšť nad Oslavou, byl vskutku bohulibý večírek. Na první pohled by se zdálo, že to byl zkrátka obyčejný ples. Ale na ten druhý… To se ukáže, že celou akci nachystali a dobrovolnicky zajistili sami farníci. Bohatou tombolu umožnila štědrost místních obchodníků i soukromých dárců. Podnik podpořili platící účastníci i ti, kdo si koupili lístek, ač věděli, že se z jakéhokoli důvodu nebudou moci zúčastnit – a byli tak duchem s námi i s těmi, pro koho byl určen výtěžek plesu. A to jsou studenti bohosloví v Ugandě.

Ačkoli se jednalo o akci farní a charitativní k tomu, dostavily se mnohé rozpustilosti a odlehčení, jak se ostatně sluší a patří. Půlnoční překvapení připravily Bety a Lenka, když vyměnily plesové róby za něco všednějšího a vystřihly výstup dvou herdegbabek čekajících na zpožděný vlak. Ani se nemusely moc přetvařovat, že? Autentická červená čepice pana výpravčího už sál neopustila, nýbrž mnoha tančícím párům posloužila jako zajímavý doplněk. Možná by se motiv netradičních pokrývek hlavy dal příště dále rozvinout. Stejně jako přítomné náznaky „bio“ kvality plesu: bio víno, bio hlavní cena tomboly (divočák), kamna na biomasu v hlavním sále… Rozsévač je snad dostatečně „bio“, i když by mohl být případně přejmenován na „Semeniště“.

Díky patří nejen organizátorům, ale i všem přítomným. Že parket nezel prázdnotou, nýbrž stal se místem setkávání několika generací, a to zase jinak, než je tomu zvykem v chrámové lodi. Že se vypila celá ta naražená bečka piva. Že se nepokazila nálada ani těm, kdo v tombole nic nevyhráli, ani tomu výherci celkem pěti kalendářů. Že se pořád ještě vyplatí pokusit se o něco opravdového (a má to smysl).  

 

Marie Lukasová  

 

Celkový výtěžek z letošního plesu činí 20.202,- Kč. Z toho bude 8.500,- Kč věnováno na podporu studie bohoslovce z Ugandy, zbytek (11.702,- Kč) bude určen na potřeby farnosti, zvláště na opravu náměšťské fary.