Část církevní sbírky na Charitu 23. května v brněnské diecézi pomůže při současných povodních

19.05.2010 13:18

 

Povodně zasáhly severní i střední Moravu. Diecézní charita Brno se rozhodla uvolnit část prostředků z nadcházející církevní sbírky na Charitu 23. 5. 2010 pro pomoc obětem záplav.

 

V současné době vyvíjí přímou pomoc zejména Diecézní charita Ostravsko-opavská a Arcidiecézní charita Olomouc, kde jsou zatím nejviditelnější následky povodně. Povodňová vlna na povodí Moravy kulminuje podle všeho zatím v Kojetíně a voda ustupuje.

Diecézní charita Brno se však v rámci celostátní působnosti Charity ČR rozhodla být v pohotovosti a již teď adresně pomáhat prostřednictvím případných darů získaných při sbírce na Charitu, která proběhne v brněnské diecézi na Slavnost Seslání Ducha svatého 23. 5. 2010. Ze získané částky uvolní část pro potřeby obětí záplav.   

V současnosti jsou krizové týmy Diecézní charity Brno v pohotovosti na pomoc sousedním diecézím (krajům). Celkem jde 3 krizové týmy po 4 lidech (Břeclav, Blansko a Znojmo), které se v případě zásahu střídají na místě po několika dnech a specializují se na psychosociální pomoc a mapování potřeb.

Dále je k dispozici cca 50 dobrovolníků (hlásí se lidé z Hodonína a Žďáru n.S.). K dispozici je také vybavení – 20 vysoušečů ihned využitelných v terénu. Oblastní charita Hodonín pořádá operativně sbírku čistících prostředků a nářadí na pomoc zejména DCH Ostravsko-opavské. Oblastní charita Rajhrad použije 40 tis. Kč z výtěžku Tříkrálové sbírky na činnost povodňových týmu a přímou pomoc případných obětí záplav.

Přispět lze také na konto: 5015003434/5500 u Raiffeisenbank, variabilní symbol: 333. Které patří DCH Ostravsko-opavské, avšak v případě potřeby budou peněžité dary použity i pro ACH Olomouc, případně další diecéze.

Z vlastních zdrojů (sbírek na povodně) je Diecézní charita ostravsko-opavská připravena uvolnit na pomoc obětem povodní až půl milionu Kč.

Pomáhat mohou dárci také prostřednictvím dárcovské sms ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 Kč, Charita obdrží 27 Kč).

  

Mgr. Diana Tuyet-Lan Kosinová, tisková mluvčí DCHB, tel.: 604 337 905,  diana.kosinova@caritas.cz