Vigilie za počatý lidský život

27.11.2010 23:22

Dne 27. 11. 2010 během prvních nešpor 1. neděle adventní bude Svatý otec předsedat v bazilice sv. Petra ve Vatikánu slavnostní Vigilii za počatý lidský život. Přímý přenos zprostředkuje Tv Noe. Česká biskupská konference na 81. plenárním zasedání zařadila tuto slavnost do liturgického kalendáře.

O záměru Svatého otce Benedikta XVI. slavit Vigilii za počatý lidský život právě v sobotu 27. listopadu 2010 o nešporách 1. adventní neděle v bazilice sv. Petra informovaly v červnu letošního roku Kongregace pro bohoslužbu a svátosti a Papežská rada pro rodinu v dopise adresovaném předsedům biskupských konferencí. Biskupové Čech, Moravy a Slezska na svém 81. plenárním zasedání na Velehradě ve dnech 2. a 3. července 2010 přivítali tuto zprávu i přání Svatého otce, aby se vigilie slavila ve všech kostelích. Biskupové se shodli na zařazení této slavnosti do liturgického kalendáře a na vydání doporučených materiálů pro potřeby kněží při přípravě na tuto významnou událost. Ve všech diecézích byly tyto materiály rozeslány do jednotlivých farností, kde je možné získat bližší informace o slavení vigilie v daném místě. Uvádíme několik příkladů, jak jsme je získali z jednotlivých diecézí.

Ostravsko-opavská diecéze

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě: po večerní mši svaté v 18.00 hodin za účasti biskupa Františka Václava Lobkovicze. Další možnosti najdete ZDE

Olomoucká arcidiecéze
Katedrála sv. Václava v Olomouci: vigilie v 18.00 hodin v kapli sv. Anny.

Pražská arcidiecéze

Kostele sv. Jiljí v Praze od 18.00 hodin modlitba růžence, 18.30 hodin votivní mše svatá k P. Marii a eucharistická adorace, 19.40 hodin - 1. adventní nešpory

Českobudějopvická diecéze

Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích v 17.00 hodin za účasti biskupa Jiřího Paďoura, OFMCap. Další možnosti najdete ZDE

Královéhradecká diecéze

Kostel sv. Antonína v Hradci Králové v 18.30 hodin zpívané nešpory a adorace za počatý život

Plzeňská diecéze

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni v 17.00 hodin za účasti biskupa Františka Radkovského.

Litoměřická diecéze

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích modlitby za počatý život budou zahrnuty 27. listopadu 2010 do pravidelné ranní mše svaté v 7.30 hodin