V debatách o důchodové reformě se zapomíná na sirotky

10.03.2011 20:45

Do debaty o vládní reformě důchodů se svým prohlášením zapojila také Rada Iustitia et Pax při České biskupské konferenci. V souvislosti s hledáním východisek pro důchodovou reformu poukazuje biskup Václav Malý, předseda české rady Iustita et Pax, na problematiku sirotčích důchodů.

Dokument s názvem "Nikdy neubližuj vdově ani sirotku" (jeho plné znění naleznete pod článkem) vznikl v souvislosti s dlouhodobým zájmem rady o posilování mezigenerační solidarity a také v návaznosti na současnou restrukturalizaci sociálních sítí. Rada Iustita et Pax si je vědoma toho, že obecné řešení budoucího vývoje v sociálních strukturách se nevyhne mnohým úskalím, nicméně je nesmírně důležité náležitě podat pomocnou ruku těm, kteří se dostali do životní svízelné situace nezaviněně, a to zejména i proto, že jsou součástí další nastupující nové generace.

Dokument hovoří o sirotcích, kterým podle platných zákonů nenáleží právo na sirotčí důchod. "... dochází k situacím, kdy zemře některý z rodičů nezaopatřeného dítěte a v době úmrtí nesplňuje podmínky, na než je vázán vznik nároku nezaopatřeného dítěte na sirotčí důchod," píše se v dokumentu. O nápravu této situace se snažil jak ombudsman JUDr. Otakar Motejl, tak jeho nástupce ve funkci veřejného ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský. Ministr práce a sociálních věcí připustil nejednoznačnost právní úpravy i nezbytnost legislativních změn. Ombudsmanova výzva však zůstala ponechána bez náležité odezvy.

Rada Iustitia et Pax při České biskupské konferenci se zabývá dodržováním lidských práv u nás i ve světě. Věnuje se nejdůležitějším společenským oblastem jako je rodina, lidská práce, ekonomický a politický život společnosti. Zaměřuje se na mezinárodní vztahy, ochranu životního prostředí, podporu míru a úlohu církve ve společnosti. V duchu zásad sociálního učení katolické církve usiluje o hledání takových přístupů k řešení sociálních problémů, které vedou ke snižování napětí. Velmi intenzivní je rovněž spolupráce se zahraničními komisemi, které navazují na poslání a cíle Papežské rady pro spravedlnost a mír.

Předsedou české rady Iustitia et Pax je pomocný biskup pražský Mons. Václav Malý.

Přílohy:

Prohlášení Rady Iustitia et Pax při ČBK - 8. 3. 2011.pdf