Kardinál Duka hostem ve studiu ČT 24

15.06.2012 14:17

Hostem středečního (13. 6. 2012) pořadu České televize  Interview ČT 24 byl kardinál Dominik  Duka. V rozhovoru s Bohumilem Klepetkem se jeho aktéři věnovali opět aktuálnímu tématu těchto dní, tedy zákonu o majetkovém narovnání, tzv. „církevním restitucím“. V obecnější rovině se zabývají i postavením katolické cirkve v české společnosti.

Ze záznamu pořadu na internetových stránkách České televize se tak mj. dozvíte názor pana kardinála na skutečnost, že, dle průzkumů, 80 % obyvatel republiky zákon o majetkovém narovnání odmítá, nebo zazní informace, proč nechce případné vymáhání zabavených majetků soudní cestou.

Přehledně zde také na jednom místě najdete komentáře pana kardinála k námitkám ze strany odpůrců tohoto zákona. Např. zde jasně vysvětluje, jak se stanovila výše finanční kompenzace za majetky, které nebudou moci být z různých důvodů vydány, nebo dementuje informaci o tom, že by se církev, po vydání majetků, měla stát největším lesním hospodářem v zemi. V neposlední řadě jsou v tomto rozhovoru také popsány základní obrysy strategie následného hospodaření s navráceným majetkem.

Na závěr rozhovoru také pan kardinál přidává svůj pohled na jev, který je někdy označován jako tzv. „český ateismus“ či na vztahy mezi církví a státem jako takové.