18. výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška

23.07.2010 22:33

Při příležitosti výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška bude ve středu 4. 8. 2010 v 18.00 hodin arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka, OP v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha celebrovat vzpomínkovou mši svatou.

František Tomášek se narodil 30. června 1899 ve Studénce u Nového Jičína, vystudoval gymnázium v Olomouci a po maturitě a vojenské službě vstoupil v roce 1918 do Arcibiskupského semináře v Olomouci. Na kněze jej vysvětil 5. července 1922 arcibiskup Antonín Cyril Stojan a až do roku 1934 působil jako katecheta v Olomouci-Pavlovicích a v Kelči u Hranic.

1. prosince 1934 se stal asistentem pro pedagogiku a katechetiku na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci a 15. prosince 1938 byl promován na doktora teologie. Na fakultě přednášel do 17. listopadu 1939, kdy nacisté zastavili činnost vysokých škol. Pokračoval v pedagogické činnosti jako katecheta v Olomouci-Hodolanech.

V roce 1940 začal přednášet na nově otevřeném bohosloveckém učilišti a byl jmenován inspektorem náboženství v šesti okresech olomoucké arcidiecéze. Po válce se vrátil na fakultu a stal se mimořádným profesorem pedagogiky a katechetiky.

12. října 1949 ho papež Pius XII. jmenoval olomouckým biskupem. Biskupské svěcení přijal tajně 14. října 1949 v Olomouci z rukou tehdy internovaného olomouckého arcibiskupa J. K. Matochy. Na fakultě přednášel do 30. června 1950, kdy byla jeho činnost státními orgány zastavena. Od ledna do července 1951 působil jako administrátor farnosti Bohušov u Krnova, ale 23. července 1951 byl zatčen a vězněn v internačním pracovním táboře v Želivě.

Z internace byl propuštěn 28. května 1954 a 1. července 1954 nastoupil jako administrátor v Moravské Huzové, kde strávil 11 let. V roce 1962 se směl účastnit 2. vatikánského koncilu, ale jako biskup směl vystupovat pouze v zahraničí. Na koncilu ho zpočátku vlastně nikdo neznal. To se však změnilo, když přednesl pět diskusních příspěvků.

18. února 1965 ho jmenoval papež Pavel VI. (na fotografii nahoře) apoštolským administrátorem pražské arcidiecéze, když kardinálu Josefu Beranovi nebylo dovoleno ujmout se úřadu arcibiskupa. Biskup Tomášek převzal arcidiecézi 11. března 1965. Na jeho žádost jmenoval papež Pavel VI. svatého Vojtěcha hlavním patronem pražské arcidiecéze.

Postupně se stal biskup Tomášek poradcem Kongregace pro katolickou výchovu, členem Kongregace pro duchovenstvo a členem Sekretariátu pro sjednocení křesťanů. Papež Pavel VI.  jmenoval 24. dubna 1976 Františka Tomáška kardinálem "in pectore". Jmenování bylo zveřejněno 2. června 1977. Papež ho jmenoval 20. prosince 1976 pražským arcibiskupem. Od roku 1974 byl Tomášek po léta jediným veřejně působícím biskupem v Čechách.

Pastýřským listem z 29. listopadu 1987 vyhlásil "Desetiletí duchovní obnovy národa" jako přípravu na milénium mučednické smrti sv. Vojtěcha. Na svatořečení Anežky České vedl v listopadu 1989 pouť věřících z Československa do Říma. Nezapomenutelná byla jeho vystoupení v době listopadové revoluce 1989. V roce 1991 v 92 letech požádal, aby byl zproštěn svého úřadu a papež Jan Pavel II. jeho přání vyhověl 27. března 1991. Kardinál Tomášek zemřel 4. srpna  1992 ve věku 93 let a 12. srpna 1992 byl pohřben v arcibiskupské hrobce v pražské katedrále.

 

Archiv ČBK