Jablkobraní 2010

V sobotu 2.10. se v prostorách fary a opraveného farního dvora v Náměšti nad Oslavou uskutečnil 2. ročník soutěžní přehlídky ovoce, zeleniny, květin a vůbec všeho, co se letos urodilo na zahrádkách v Náměšti a okolí.

Celkem 98 vzorků jablek, hrušek, vína, celerů, dýní, kedlubnů, mrkví, bonsají a rozličných kuriozit doplnila ochutnávka 22 moučníků připravených z jablek. Roztodivné tvary a chutě naladily návštěvníky ke konzumaci čerstvého jablečného moštu, burčáku, nebo smažených bramborových spirál. Domů si každý mohl odnést nějaké to jablíčko z farní zahrady, nebo zahradnické přebytky. K dostání byly také hrnkované chryzantémy, produkty zdravé výživy a nebo výrobky z lýka a drátkované, či háčkované dekorace. Svými výrobky se zapojili také klienti ústavu sociální péče, kteří se v poslední době intenzivně podílejí na veškerém dění ve městě.

Od 15 hodin se v budově fary konala přednáška prof. ing. Vojtěcha Řezníčka CSc. z Mendlovy zemědělské a lesnické fakulty, který promítal prezentaci o posledním novošlechtění nových ovocných druhů. Přivezl také ukázky k ochutnání a zodpověděl mnoho dotazů týkajících se pěstování ovoce v našich podmínkách. Kdo se cítil unavený, tomu posloužil k odvozu bryčka s koňmi.

Největšího úspěchu se dočkala podle hlasování asi třech stovek návštěvníků hrnkovaná paprika, která na sobě nesla čtyři „nadprůměrné“ plody, brambory ve tvaru zvířátek, nebo jablečný dort ve tvaru želvy.

Ačkoli sluníčko navzdory předpovědi nevykouklo, odpoledne strávené v přátelské atmosféře nemohl nikdo považovat za nezdařené. Poděkování patří všem, kteří přinesli své vzorky na výstavu a také všem, kdo se podíleli na přípravě letošního ročníku krásného svátku podzimní úrody.

Ing. Jaroslav Hrubý

Jablkobraní 2010 - pár fotek na dokreslení

Jablkobraní 2009

V sobotu 10.10. se v prostorách náměšťské fary uskutečníl 1. ročník Jablkobraní. Původní místo konání - farní zahradu - pořadatelé pro nejisté počasí zavrhli. Přesto bylo na co se dívat, co poslouchat a také co ochutnávat, takže 120 návštěvníků mohlo být spokojeno. Svůj obdiv jednotlivým exponátům pak vyjádřili v anketě o nejlepší jablko, ostatní ovoce, zeleninu, kuriozitu a jablečný štrůdl. Vystaveno bylo celkem 104 vzorků jablek, hrušek, vína, zeleniny, květin, sukulentů a bonsají. K ochutnání a zakoupení byl také jablečný mošt, červený burčák a víno. Přednášku o pěstování ovoce přednesl pan Josef Fiala z třebíčského zahrádkářského svazu, o vlivu na lidský organismus pohovořil také MUDr. Tomáš Preininger se svou paní MUDr. Xenií Preiningerovou a také MUDr. František Dvořáček. O hudební vložku se postaral soubor Ja.S. Absolutním vítězem se stala paní Kudláčová z Březníka s absolutně největší řepou. Děkujeme všem, kteří se na Jablkobraní podíleli a budiž to zároveň i pozvánkou na příští ročník.

Fotky naleznete ve Fotogarerii - klikni ZDE